Zezwolenie na pracę czy oświadczenie wpisane do ewidencji nie nadają prawa do powierzenia/wykonywania pracy, jeżeli cudzoziemiec przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na innej podstawie pobytowej niż te określone w ustawie.
Oznacza to, że uznanie pobytu za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej specustawa Ukraina), nie mieści się zatem w katalogu określonym w art. 87 ust. 1 pkt 12 ustawy o promocji zatrudnienia.
W związku z tym, jeśli obywatel Ukrainy nie posiada tytułu pobytowego określonego w ww. przepisie ustawy o promocji zatrudnienia, to nie może podjąć pracy w oparciu o zezwolenie lub oświadczenie. Może pracować jedynie po zgłoszeniu powiadomienia, które należy dokonać przez portal praca.gov.pl (bezpośredni dostęp praca.gov.pl - powiadomienie) w terminie 14 dni od dnia podjęcia zatrudnienia przez obywatela Ukrainy. Tylko dochowanie ww. terminu powoduje, że praca cudzoziemca jest uznana za legalną.