W dniu 1 kwietnia 2015 roku Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Miejskim Ośrodkiem Pomocy w Jarosławiu Społecznej oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pawłosiowie przystąpił do realizacji II etapu projektu „Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy – pilotaż", który rozpoczął się w grudniu 2013 roku. Celem głównym Projektu jest utworzenie skoordynowanego systemu współpracy instytucjonalnej wobec rodzin wielodzietnych zagrożonych wykluczeniem społecznym z tytułu bezrobocia i niemożności wyjścia z systemu świadczeń pomocy społecznej, a także testowe wypracowanie nowych instrumentów rodzinnej aktywizacji i integracji społecznej. Ze względu na dotychczasowe rezultaty osiągnięte przez nasz Powiat (w 2014 r. w I edycji pilotażu), członkowie Komisji Wyboru Powiatów obradujący w Centrum Rozwoju Zasób Ludzkich zaprosili Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu jako Lidera do przystąpienia do dalszej części projektu. Podstawową przesłanką do uruchomienia kolejnego etapu w naszym Powiecie było wypracowanie dobrych metod pracy z rodzinami wielodzietnymi zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
Powiatowi Jarosławskiemu, jak również 19 powiatom z całej Polski postawiono bardzo ważne zadanie do wykonania jakim jest przetestowanie uniwersalnego modelu współpracy między Instytucjami Pomocy Społecznej i Instytucjami Rynku Pracy. Model ten mógłby być podstawą do opracowania rekomendacji dla Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Podczas II etapu nie zmienią się dotychczasowe reguły realizacji projektu. W dalszym ciągu pracują zarówno członkowie Powiatowego Zespołu Koordynującego Współpracę jak również Mobilnej Grupy Interdyscyplinarnej. Wsparcie otrzymuje 10 rodzin z terenu powiatu jarosławskiego (w tym 3 rodziny które brały już udział w I-szej edycji projektu oraz 7 nowo zrekrutowanych rodzin). Na podstawie zdobytego doświadczenia w dalszą część pilotażu został nadal zaangażowany wolontariat uczennic Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Jarosławiu z klasy o profilu Praca Socjalna. Pod opieką Dyrektora Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Jarosławiu, który jest równocześnie członkiem Powiatowego Zespołu Koordynującego Współpracę pracuje 10 wolontariuszek.
Wolontariat w pracy z rodzinami jest działaniem innowacyjnym wdrożonym przez Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu. Polega między innymi na pomocy wolontariuszek w opiece nad dziećmi uczestników projektu w trakcie warsztatów wyjazdowych i stacjonarnych oraz pomocą dzieciom w nauce.
Praca z rodzinami przebiega w 4 modułach:
1-Moduł prozatrudnieniowym,
2-Moduł społeczny i integracyjny,
3-Moduł rodzinny
4-Moduł sport i kultura.
W ramach działań II- giego etapu przewidziano między innymi;
- Grupę wsparcia prowadzoną przy pomocy specjalistów z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Jarosławiu,
- 46 godzinne warsztaty stacjonarne i wyjazdowe pn. Szkoła dla rodziców,
- 20 godzinne warsztaty wyjazdowe (3-dniowe) z zakresu Budowania Umiejętności Interpersonalnych
- 20 godzinne warsztaty wyjazdowe ( 3 -dniowe) wzmacniające kompetencje zawodowe +IPD
- Wizytę Studyjną u pracodawcy
- Dzień dziecka
- Piknik rodzinny
- pracę ze specjalistami (psycholog, doradca zawodowy)
- wspólne wyjście rodzin do kina i na basen
Każda z rodzin posiadała swojego opiekuna rekrutującego się spośród członków Mobilnej Grupy Interdyscyplinarnej w skład której wchodzą: przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Jarosławiu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu, Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga z Jarosławia, Centrum Integracji Społecznej Pawłowe Sioło, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pawłosiowie.
Nad metodami wypracowania nowych instrumentów rodzinnej aktywizacji i integracji społecznej oraz wypracowaniem Lokalnego Programu Interdyscyplinarnej Współpracy oraz Rodzinnego Programu Aktywizacji Zawodowej i Integracji Społecznej czuwali członkowie Powiatowego Zespołu Koordynującego Współpracę. Programy te były podstawą do opracowania rekomendacji dla Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W skład PZKW wchodzili: Przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu, Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, Powiatowego Urzędu Pracy w Jarosławiu, Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu, Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Jarosławiu, Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu – wydział prewencji, Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Jarosławiu, Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pawłosiowie, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Jarosławiu.
Kwota wydatkowana na realizację II etapu projektu wynosiła 254 271,23 zł.
Zakończenie projektu 31.10.2015 roku.
Informację sporządziła:
Lucyna Szafarz – Koordynator Projektu