Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu informuje, że w 2020 roku ze środków Funduszu Pracy będą finansowane następujące usługi i instrumenty rynku pracy:
 
  1. Szkolenia indywidualne i grupowe.
  2. Finansowanie studiów podyplomowych.
  3. Refundacja kosztów wyposażania lub doposażenia stanowiska pracy.
  4. Przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej.
  5. Prace interwencyjne.
  6. Staż.
  7. Roboty publiczne.
  8. Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną.
  9. Bon szkoleniowy dla bezrobotnego do 30 roku życia.
  10. Bon stażowy dla bezrobotnego do 30 roku życia.
  11. Bon zatrudnieniowy dla bezrobotnego do 30 roku zycia.
  12. Bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia.
  13. Prace społecznie użyteczne.
  14. Finansowanie kosztów przejazdu.
  15. Finansowanie badań lekarskich.
  16. Refundacja składek spółdzielni socjalnej.
  17. Stypendium na kontynuowanie nauki.
  18. Krajowy Fundusz Szkoleniowy.
 

Formy ułatwiające opiekunom osób niepełnosprawnych powrót do aktywności zawodowej zawarte w Programie „Za życiem", wprowadzone do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 
  1. Rozwiązania w zakresie aktywizacji zawodowej opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wprowadzenie korzystniejszych warunków dla przedsiębiorców zatrudniających opiekunów osób niepełnosprawnych:
    • Zrefundowanie podmiotowi kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.
    • Pożyczka dla podmiotu na utworzenie stanowiska pracy dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.
  2. Rozwiązania w zakresie aktywizacji zawodowej opiekunów osób niepełnosprawnych:
    • Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.
    • Jednorazowe środki na założenie spółdzielni socjalnej lub przystąpienie do niej po jej założeniu, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.
    • Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej.
  3. Rozwiązania w zakresie wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych w ich codziennych obowiązkach poprzez wprowadzenie korzystniejszych warunków zakładania i rozwijania miejsc opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi w żłobkach lub klubach dziecięcych, świadczenia usług rehabilitacyjnych na ich rzecz, tworzenia nowych stanowisk pracy dla podmiotów już istniejących, które będą świadczyć tego typu usługi, możliwość skorzystania przez opiekunów osób niepełnosprawnych w realizacji codziennych obowiązków z pracy osoby podejmującej prace społecznie użyteczne:
    • Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub polegającej na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.
    • Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi lub polegającej na świadczeniu usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w miejscu zamieszkania, w tym usług mobilnych.
    • Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy związanego bezpośrednia ze sprawowaniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi lub prowadzeniem dla nich zajęć w przypadku żłobków lub klubów dziecięcych z miejscami integracyjnymi oraz stanowiska pracy związanego bezpośrednio ze świadczeniem usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w przypadku podmiotów świadczących usługi rehabilitacyjne.
    • Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy związanego bezpośrednio ze sprawowaniem opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi lub prowadzeniem dla nich zajęć w przypadku żłobków lub klubów dziecięcych oraz stanowiska pracy związanego bezpośrednio ze świadczeniem usług rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w przypadku podmiotów świadczących usługi rehabilitacyjne.
    • „Pomoc w domu" w ramach prac społecznie użytecznych.
       

Na podstawie protokołu z posiedzenia w dn. 10.01.2020 r. PRRP