Od dnia 19.05.2021 r. (środa) rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy będzie prowadzona w następujący sposób (osobom powracającym z zagranicy zalecamy wybranie sposobu rejestracji opisany w pkt. 2.1 - bez przychodzenia do urzędu):
  1. OSOBISTY bezpośrednio w urzędzie pracy od godz. 8.00 do godz. 14.00 w dni powszednie – jeśli osoba nie będzie miała niezbędnych dokumentów do rejestracji nie zostanie zarejestrowana. Lista wymaganych dokumentów do rejestracji dostępna jest na stronie internetowej urzędu (jaroslaw.praca.gov.pl należy wybrać zakładkę „Urząd" / Druki do pobrania / Dokumenty wymagane do rejestracji (na dole strony).

    Uwaga!!! Liczba możliwych osobistych rejestracji jest ograniczona.
     
  2. Przez portal praca.gov.pl:
  1. Pełna rejestracja z podpisem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym data wysłania wniosku przez portal praca.gov.pl to data rejestracji;
     
  2. Zgłoszenie do rejestracji – nie jest wymagany kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP, jednak sposób ten wiąże się z koniecznością wizyty w urzędzie w celu dostarczenia załączników i dokonania rejestracji. Termin wizyty zostanie ustalony w ostatnim kroku rejestracji. Data rejestracji to data podpisania na wyznaczonej wizycie przekazanych przez praca.gov.pl danych i złożeniu, w obecności pracownika powiatowego urzędu pracy i pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, oświadczenia o prawdziwości przekazanych danych oraz o zapoznaniu się z warunkami zachowania statusu.
 
 
Szczegółowy opis rejestracji przez portal praca.gov.pl znajduje się poniżej.
 
Zachęcamy osoby, które chcą zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Jarosławiu jedynie celem uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego, do przemyślenia swojej decyzji i uwzględnienia możliwości zgłoszenia do ubezpieczenia przez członka rodziny.

 
Chcesz wiedzieć jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego
 
Ministerstwo Zdrowia informuje, że każda, nawet nieubezpieczona osoba, będzie diagnozowana bezpłatnie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Reguluje to ustawa z dnia 2 marca 2020 r . o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Rejestracja przez portal praca.gov.pl:

 
 
System umożliwiający elektroniczną rejestrację jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy dostępny jest pod adresem: https://www.praca.gov.pl

System umożliwia dwie metody rejestracji:




2 sposoby rejestracjiProszę zwrócić uwagę na następujące pytania ankiety od których zależy czy zostaniesz zarejestrowany jako osoba bezrobotna (z ubezpieczeniem zdrowotnym), czy jako osoba poszukująca pracy (bez ubezpieczenia zdrowotnego):




Pytanie 1 - jeżeli nie pracujesz na umowę o pracę i/lub  nie wykonujesz innej pracy zarobkowej (np. na umowę cywilnoprawną) i jednocześnie jesteś zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia albo innej pracy zarobkowej zaznacz – TAK
 
Pytanie 10 - jeżeli podlegasz obowiązkowi ubezpieczenia społecznego lub zaopatrzenia emerytalnego (nie dotyczy ubezpieczenia społecznego rolników) i zaznaczysz TAK to nie możesz być zarejestrowany jako bezrobotny. Możesz zarejestrować się  jako osoba poszukująca pracy (bez ubezpieczenia zdrowotnego).
 
Pytanie 11 - jeżeli podlegasz obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego np. w KRUS to zaznacz TAK i wpisz z jakiego tytułu. Odpowiedź na to pytanie  nie ma wpływu na ustalenie statusu na rynku pracy). UWAGA to pytanie nie dotyczy tego czy chcesz podlegać ubezpieczeniu w urzędzie pracy.
 

1. Zgłoszenie do rejestracji w powiatowym urzędzie pracy.


Data rejestracji to data podpisania na wyznaczonej wizycie przekazanych przez praca.gov.pl danych i złożeniu, w obecności pracownika powiatowego urzędu pracy i pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, oświadczenia o prawdziwości przekazanych danych oraz o zapoznaniu się z warunkami zachowania statusu.
 
Należy uzupełnić formularz i dołączyć odpowiednie dokumenty wyszczególnione w załączniku do wniosku (Wymagane dokumenty), w tym  w szczególności: świadectwa ukończonych szkół, dyplomy lub inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje (np. świadectwo potwierdzające kwalifikacje w danym zawodzie), zaświadczenia o ukończeniu szkoleń; dokumenty stwierdzające przeciwskazania do wykonywania określonych prac, jeżeli takie posiadasz; dokumenty potwierdzające rodzaj i stopień niepełnosprawności; świadectwa pracy i inne dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień przysługujących na podstawie przepisów ustawy z dnia 20.04.2004 r o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (ich brak może spowodować wydanie decyzji o odmowie przyznania prawa do zasiłku).
Po uzupełnieniu wniosku na portalu praca.gov.pl i wysłaniu go do urzędu na adres e-mail podany we wniosku dostaniecie Państwo dwie wiadomości e-mail: jedna zawiera informacje o weryfikacji konta na praca.gov.pl (jeżeli już kiedyś było założone konto na praca.gov.pl to takiej wiadomości Państwo nie otrzymacie), natomiast druga zawiera potwierdzenie wysłania dokumentu rejestracji/zgłoszenia do rejestracji wraz z załącznikami, tj. wykaz załączników wymaganych podczas wizyty, oraz  prawa i obowiązki, - warunki zachowania statusu.
Ten sposób rejestracji nie wymaga podpisania wniosku o dokonanie rejestracji wraz z załącznikami kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Należy jednak dołączyć skany lub zdjęcia wszystkich dokumentów koniecznych do rejestracji.

 

2. Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy – pełna rejestracja  


Do wniosku o dokonanie rejestracji konieczne jest dołączenie skanów (zdjęć) wszystkich wymaganych dokumentów. Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym.

Olbrzymią zaletą tego trybu - oprócz braku konieczności wizyty w urzędzie - jest to, że status bezrobotnego przyznawany jest z dniem prawidłowego wypełnienia formularza i jego elektronicznego podpisania. Status osoby bezrobotnej można zatem uzyskać nawet w święta i dni wolne od pracy.



Jak założyć konto użytkownika w praca.gov.pl
 
Instrukcja rejestracja (przygotowana przez MRPiPS)
 
Instrukcja rejestracja bez podpisu (przygotowana przez pracowników PUP)
 
Pomoc – praca.gov.pl

Link do filmu instruktażowego

 

Sposób uzyskania profilu zaufanego

 
O tym jak założyć Profil Zaufany -  przeczytasz tutaj 
 
Logotypy banków
  1. Przez Internet, jeśli masz
    • konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego,
       
    • kwalifikowany podpis elektroniczny.
  2. TYMCZASOWY PROFIL ZAUFANY - swoją tożsamość potwierdzisz w rozmowie wideo. We wniosku wybierzesz zakres godzin, w którym urzędnik może się z tobą kontaktować. Tak samo jak zwykły, pozwala załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Jest ważny tylko przez 3 miesiące i nie możesz samodzielnie przedłużyć jego ważności.
    • Wejdź na  https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany
    • Wybierz zakładkę Tymczasowy profil zaufany.
    • Kliknij Załóż Tymczasowy Profil Zaufany. W ten sposób złożysz wniosek o założenie profilu zaufanego.
    • Ustal dane do logowania: nazwę użytkownika i hasło. 
    • Podaj swoje dane. 
    •  Wybierz aplikację do rozmowy wideo z urzędnikiem.
    • Wybierz zakres godzin, w których możesz odbyć tę rozmowę.
    • Sprawdź wszystkie dane na podsumowaniu wniosku.
    • Potwierdź wysłanie wniosku. Na podany numer telefonu dostaniesz kod autoryzacyjny. Wpisz go w odpowiednie pole i kliknij DALEJ.
    • Na podany adres e-mail dostaniesz 2 wiadomości:
      • potwierdzenie założenia konta w serwisie profil zaufany,
      • potwierdzenie wysłania wniosku. Znajdziesz w nim również numer wniosku, który będzie ci potrzebny, aby rozpocząć rozmowę z urzędnikiem. Nikomu nie podawaj tego numeru!
    • Czekaj na telefon od urzędnika. Urzędnik poprosi cię o potwierdzenie, że dane we wniosku są prawdziwe i aktualne. Przedstawi ci zasady korzystania z Profilu i poprosi o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł przeczytać jego treść.
    • Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, twój tymczasowy profil zaufany zostanie potwierdzony przez urzędnika. Potwierdzenie założenia profilu dostaniesz na swój adres e-mail.
  3. W PUNKCIE POTWIERDZAJĄCYM – dwa sposoby założenia profilu zaufanego:
    • wejdź na  https://pz.gov.pl/pz/index albo na stronę https://epuap.gov.pl/wps/portal
      • Kliknij Zarejestruj się. W ten sposób złożysz wniosek o założenie profilu zaufanego.
      • Sprawdź, czy dobrze pamiętasz podany identyfikator i hasło – zaloguj się na stronie profilu zaufanego.
      • Idź do wybranego punktu potwierdzającego i potwierdź tam założenie profilu zaufanego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie potwierdzisz profil zaufany.
      • Jeżeli nie zdążysz potwierdzić profilu zaufanego w ciągu 14 dni – zaloguj się na stronie profilu zaufanego i ponownie złóż wniosek.
    • Wejdź na https://www.envelo.pl/profil-zaufany-epuap/ (Poradniki: https://www.envelo.pl/pomoc/przewodniki/jak-zalozyc-konto/)
      • Kliknij Załóż profil zaufany
      • Załóż konto poprzez podanie swojego adresu e-mail, na które zostanie wysłana wiadomość aktywacyjna
      • Po otrzymaniu wiadomości, kliknij w przycisk „Aktywuj" aby przejść do kolejnego kroku. Aby założyć konto, wystarczy podać imię i nazwisko a następnie stworzyć hasło. Pamiętaj, że hasło musi mieć co najmniej 8 znaków, z których co najmniej jeden musi być zapisany wielką literą, a co najmniej jeden musi być cyfrą.
      • Po wypełnieniu wszystkich niezbędnych pól kliknij na przycisk „Aktywuj Konto". Twoje konto właśnie zostało założone.
      • Zapisz swoje Envelo ID, adres e-mail podany podczas rejestracji oraz dowód osobisty lub paszport.
      • Znajdź placówkę pocztową, w której możesz uwierzytelnić swoje dane. Możesz to zrobić korzystając ze strony placowki.poczta-polska.pl. Nie zapomnij zaznaczyć pola „usługi Envelo".
      • Pójdź do wybranej placówki i powiedz, że chcesz założyć konto w Envelo lub uwierzytelnić dane istniejącego konta. Pracownik placówki pocztowej wypełni formularz uwierzytelnienia, prosząc Cię o podanie niezbędnych danych (lub uzupełniając je w przypadku zakładania nowego konta): Envelo ID, adres e-mail, imię i nazwisko, PESEL, obywatelstwo, rodzaj dokumentu tożsamości oraz numer i serię dokumentu tożsamości.
      • Po podpisaniu formularza proces uwierzytelniania danych zostaje zakończony. Wystarczy poczekać na potwierdzenie o założeniu lub uwierzytelnieniu Konta Zaufanego. Potwierdzenie zostanie wysłane na podany adres e-mail oraz do Twojej Skrzynki Envelo.